Žime zdravo aj keď máme sedavé zamestnanie

Žime zdravo aj keď máme sedavé zamestnanie

Dnes žijeme vo veľmi komfortnej dobe. Ak sa chceme najesť, nemusíme celé leto obrábať pole so zemiakmi, ani v lese naháňať zvieratá kvôli mäsu. Stačí nám zaparkovať pred obchodom a nakúpiť si, čo potrebujeme. Je nám naozaj dobre, celý deň môžeme sedieť pri počítači a za to nám každý mesiac na účet nabehne dohodnutá výplata. Na to, aby sme mohli celý deň zmysluplne ťukať, študujeme matematiku, geografiu, dejepis, informatiku a iné zaujímavé predmety.

Občas mám však pocit, že takýto život žijeme na úkor nášho tela. Už nemusíme prekonať vzdialenosti, aby sme sa stretli so susedkou a poklebetili si, stačí že si zavoláme. Už dokonca nemusíme zájsť ani do toho obchodu, aby sme si nakúpili potraviny – veď nám ich môže priniesť kuriér. Nechápte ma zle, nie som odporca internetu, telefónu ani aút. Práve naopak, myslím si že sú skvelé a naozaj nám neskutočne zjednodušujú život. Som však za to, že je dôležité nezabúdať na to, ako naše telo postupne lenivie. Každým nákupom na internete, každým kilometrom prejdeným autom a  každou minútou strávenou v kancelárii za počítačom naše telo lenivie.

Čo s tým môžeme urobiť? Môžeme zájsť do extrému: predať svoje auto, odpojiť počítač a začať pracovať ako záhradníci alebo fitness inštruktori, alebo si nájsť iné aktívne povolanie. Všetci však nechceme byť záhradníci, však? Mnohých baví práca v kancelárii. Myslím si, že nemusíme ísť do extrémov, ale môžeme nájsť zlatú strednú cestu. Stačí viac myslieť na svoje telo a nedovoliť mu zlenivieť. Cielene sa hýbať a hľadať stále nové spôsoby, ako kompenzovať hodiny strávené sedením v práci. Počuli ste už o tom, že po každých 20tich minútach sedenia by ste sa mali na 2 minútky postaviť a rozcvičiť sa? Ale nerobíte to, však? Skúste to!

Darujte svojmu telu aspoň hodinku denne, kedy má možnosť sa hýbať. Ak potrebuje, dajte mu viac. Nebojte sa, samo si vypýta. Je jedno, čím začnete. Nájdite postupy správne pre Vás. Zakážte si na týždeň používať výťah. Nie je to pre Vás? Nevadí. Zaparkujte si auto ďalej od vchodu. Alebo choďte po práci na prechádzku so psom. Choďte si zabehať s kamarátkou. Alebo sa zapíšte na skupinové cvičenia. Je to len a len na Vás.

Myslite na svoje telo. Zaslúži si to. Nezáleží na tom, či váži 50 alebo 150 kíl, každé jedno potrebuje pohyb. Máme len jedno jediné a iné nedostaneme. Nemôžeme si kúpiť nové, nestačili by nám ani všetky peniaze, ktoré sme za svoj život zarobili. Telo má pre človeka absolútne neoceniteľnú hodnotu. A pritom sa k nemu niekedy správame tak zle.

Fajčíme, veľa pijeme, jeme nezdravé jedlo a nechce sa nám cvičiť. Často to obhajujeme tým, že nejako predsa zomrieť musíme.” Veď kto vie, či ma zajtra nezrazí auto? Načo potom bude celé moje úsilie?” A pritom sa správame lepšie ešte aj k svojmu telefónu. Neinštalujeme si doňho škodlivé aplikácie, snažíme sa, aby nám vydržal čo najdlhšie. Nezaobchádzame s ním zle len kvôli tomu, že nám môže zajtra padnúť zo schodov a rozbiť sa. Nehovorím, že si už nikdy nemáme dať tie úžasné slivkové koláče od babičky, alebo ísť večer na vínko s kamarátkami. Skúsme si však reálne uvedomiť, že TELO JE ABSOLÚTNE NAJVZÁCNEJŠIA HMOTNÁ VEC, KTORÚ MÁME. A preto sa preň oplatí robiť zdravé rozhodnutia.

Práve naše rozhodnutia sú zodpovedné za to, ako žijeme. Zapojme svoju myseľ a rozhodujme sa zdravo. Doba sa vyvíja a my sa jej musíme prispôsobiť, to je základ prežitia. Žime zdravo, aj keď sedíme 8 a viac hodín v kancelárii. Spôsoby sa nájdu vždy, chce to len vôľu.

 

Lenka JPridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *